Fixat & Donat,  Inspiration,  Sarah tipsar

Jordgubbar och Instagram

   

Medan debatten om huruvida det är ok/bra/dåligt/accepterat med Instagram-bilder i bloggar rullar vidare har jag roat mig med att försöka illustrera detta för dem av er som har frågat vad Instagram är, hur det funkar och vad hela grejen handlar om.

Istagram är en rolig liten app där du kan ta ett kort och enkelt välja ett redigeringsläge som lägger på filter och ramar i ett nafs och skapar roliga (och faktiskt riktigt bra) bilder utan minsta ansträngning alls. Vill ni följa mig på Instagram heter jag sarahmaria_a, precis som på twitter 🙂

Bilderna ovan är ett försöka att illustrera ett par av de alternativ som finns, samma bild, olika filter och resultat. Som tur är är det även samma jordgubbar och dem tänker jag nu mumsa i mig och fira vårt vackra land på dess ”födelsedag”. Hipp hipp hurra Sverige!

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.