Bland takfläktar och ribbstolar
Varken ribbstol eller takfläkt är ord som används speciellt flitigt i de inredningsbloggar jag följer och läser. Men tack vare systrarna Bodil och Emelie som står bakom företaget Smia håller det nu på att ändras.
Jag upptäckte systrarnas roliga och annorlunda prints redan för någon månad sedan då jag funderade över vad som skulle få ta plats i vår tavelväggsinstallation (också ett ord som inte är såååå vanligt 😉 )
Häromdagen damp det ner ett mail från Bodil och Emelie angående deras nya hemsida och webbshop, eller ny och ny men totalt nyrenoverad och superdupersnygg. Här återfinns inte bara Takfläkt och Ribbstol utan många, många fler fina prints. Kan konstatera att bilderna ovan väcker min egen kreativitet och jag tror knappast att jag är ensam om det. Roliga och vackra stilleben med härliga prints som grund.
Tack Bodil och Emelie, ni är helt rätt på det! Detta är också det enda sätt på vilket en takfläkt kommer att komma innanför dörren i detta hem! 🙂