Fixat & Donat,  Inredning,  Inspiration

Blir det aldrig fel?

Vi bloggare är ju duktiga på att fota och visa upp resultatet av det vi gör. De fina och lyckade projekten vill säga. Vi fotograferar ju efter alla försök, misslyckanden och korrigeranden av målbilder. ”Jo men det var preciiiis det här jag var ute efter…”

Blir det aldrig fel ibland? Jo, det blir det!

Jag hade den ”lysande” idén att jag skulle ta lite samlat julpynt som jag inte riktigt kunde införliva i inredningen här hemma, spraya det vitt, och arrangera ett helvitt stilleben på någon väl utvald plats inför jul.

Glad i hågen plockade jag fram pyntet, köpte sprayfärg och satte igång. Insåg ganska fort att det skulle krävas många lager, stackars tomtens röda näsa började ju rinna när sprayfärgen löste upp den röda färgen under.

Hur slutade då detta kalas? I tusen bitar på gården! Jag kan ju inte spraya inne i lägenheten utan bar mina små tomtar in och ut på en bricka för att spraya dem utomhus. Mötte en granne i dörren, ryckte till och tappade alla tomtarna i backen och de gick i kras.

Så JA, det blir fel ibland men det gör inte så mycket, man lär sig 🙂

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.