Pava i fönstret
Det känns fortfarande lite som att svära i kyrkan att visa upp Sagaform här i bloggen men det är faktiskt så att Sagaform, Kosta Boda och Orrefors tillhör samma koncern och därmed basta 🙂
När dessa vackra flaskor/ljusstakar/vaser lanserades i höstas föll jag som en fura och köpte de här tre så fort de kom ut i butik. Nu har de verkligen ”hittat hem” efter att ha fått en plats i fönstret när julpyntet åkte ut. Med ljuset som letar sig in genom (de allt för smutsiga fönstren) ges flaskorna ett riktigt lyft och det blev så himla fint!
Som ni ser saknas även här något ”blomster”, en väl vald kvist ska få vila i den tredje flaskan. Om jag bara kunde bli frisk någon gång och ta mig till en blomsteraffär. Grrr!
Att fönstren ser ut som de gör är en blandning av lathet och information om att vi ska få nya fönster och alltså inte behöver lägga tid på att putsa dessa när nya fönster är på plats inom ett par veckor. Så. Smutsigt it is!