Fixat & Donat,  Fyndat,  Inredning,  Inspiration

Shoppat och fyndat

Wihooo! Jag har fyndat! Det känns så i alla fall, jag har köpt ett slagbord. Bara så där. Fast sambon inte är hemma och kan få säga sitt. Men det var en sådan där gång när man söker lite spontant och så plötsligt finns det bara där, det där rätta bordet. I rätt storlek. Som ska få rätt färg på benen.

Så jag ringde direkt, ni som känner till storyn kring hur det gick till när vi köpte Alice kan ju se detta framför er, och bordet fanns kvar. Det finns i en förort till Kalmar som jag ändå passerar på väg till och från jobbet och ja… I helgen får det komma hem och sen ska det målas och fixas.

Jag har nämligen tänkt att underredet och benen ska få sig en helt annan färg men att skivan ska vara omålad, avlutad som den är idag… Vänta ska ni få se!

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.