Formex,  Inredning,  Inspiration,  Sarahs önskelista

Skultuna – rätt på många sätt

Formex-107 Formex-108 Formex-109

Skultunas enkla monter fick många pluspoäng av mig. Här finns enkla, snygga podier, med marmorskiva som visserligen inte känns så nytt men ”helt rätt just nu”. De har dessutom valt att använda det råa betonggolvet som finns i mässhallen och har varken lagt ut någon matta eller ett golv. Tummen upp!

Har länge velat göra detta i vår monter men får då säljarna emot mig då det tydligen är väldigt hårt och extra jobbigt att stå på. Jag jobbar inte i montern men det gör våra säljare så här viker jag mig för deras åsikter omedelbums.

Att jag dessutom är extra svag för Skultunas produkter gör ju inte saken sämre. En och annan kruka och de fantastiska små värmeljuslyktorna i vitt med mässingsinsida skulle mer än gärna få hitta hem till Första Långgatan. Snart.

Njuter av min mammas sällskap på stan i eftermiddag och kanske kan en tur till Artilleriet eller NK råda bot på det där kliande ”behovet”. Kanske?

Foto: Sarah Andersson

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.