Många koppar kaffe blir det!
Har ni sett Statoil senaste reklam? 6:e koppen kaffe på köpet och en fin mugg? Muggarna är verkligen superfina och jag hade mer än gärna haft dem hemma. Jag undrar om de går att få tag i någon annanstans och vem som gör dem?
Eftersom man gärna vill ha minst sex muggar, helst åtta, har jag räknat ut att det alltså blir 48 koppar kaffe… Så mycket kaffe dricker inte ens jag tur och retur till Karlstad. Hur fasen man ska kunna samla på sig ett par stycken är alltså fortfarande ett frågetecken. Tror att det blir till att leta upp ursprunget istället och försöka köpa ett par 🙂 Visst är de snygga?!
4 kommentarer
Helena / Bara en kaka till
Jag röstar för att helt enkelt flirta järnet med någon som jobbar på Statoil. Jag var jättestammis på deras lattar innan jag lyckades övertala chefen att vi skulle köpa en Nespresso Citiz and Milk till kontoret. 🙂
Sarah
Ja men då kanske du kan flirta åt mig Helena?? Doch… 🙂
Sarah
Fast jag tror på idén, bättre att försöka få chansen att köpa några löst. Såg dem, i förpackning, i helgen men inte ett tecken på vilken tillverkare eller vilket märke det är… Hmm 😉
Annie
Synd, att jag helt missade det där…..och inte bara med någon dag, utan flera år!