
Best of Kalmar/Öland
I nästa vecka (!) kommer två vänner från Göteborg hit, Christina och Yohanna och som jag ser fram emot att få träffa dem. Christina är vår gemensamma nämnare, vi jobbade ihop på Orrefors Kosta Boda under ”Göteborgsåren” och har lyckats hålla kontakten sedan dess. Yohanna är en skolkompis till henne och vi lärde känna varandra under Danny-helgen i November förra året. Den där helgen när det bara klickade ni vet?
Hur som helst, nu kommer de hit i två dagar och jag tänker att vi förutom en väldig massa prat ska hinna med att se lite också. Det bästa av Kalmar & Öland helt enkelt. Jag har ett par ess i rockärmen såklart, med tanke på väder och vind här på solkusten tar vi det lite som det kommer men det är ju inte fel att ha ett par idéer om vad vi ska hitta på.

Magasinet – potentiell lunch
Våfflerian Öland – öh…ord överflödiga
Ölands Choklad – jamen snälla, något måste de ju köpa med sig hem
Park i Parken – kanske en middag här?
Norrings Crêperie – om vi åker så långt norrut som Borgholm är det ju här vi ska luncha och i n g e n annanstans
Paradisverkstaden – vi kanske inte bara ska äta?
Kalmar Slott – för att det inte finns en starkare symbol för Kalmar? Och för att slottsbutiken är nedrans fin
Hela Kalmar City – ingen av dem har sett Kalmar, det är på tiden! <3
Kattrumpan – köpa med sig lunch och sitta här en stund är inte alls fel. Inte alls.
Poolhäng hos Villa de Montagna – om vädret tillåter måste de ju givetvis komma hit (det måste de ändå) och unna sig lite poolhäng innan vi drar vidare. Såklart.
Vad säger ni, vad har jag glömt? Inte för att vi lär hinna så mycket mer men alternativ är ju alltid bra. Vilka är dina best of Kalmar/Öland?


