
Världens finaste pyjamas?
Jag har, som ni vet, en inbyggd allergi mot barnkläder med diverse fjöliga figurer på. Minioner, Bilar, Spindelmannen, you name it. Jag inser till fullo att den dagen Elliot börjar bry sig mer om vad han har på sig kommer jag få ge mig. Det här faller helt enkelt in under ”välj dina fighter”.
Men.
Där är vi ju inte ännu och alltså väljer jag. Ett område där Disney och Pixar verkar ha gått bananas är pyjamasar. Att hitta fina pyjamasar till pojkar i Elliots storlek (långsmal stl. 92) är inte helt enkelt. Därför blev jag så himla glad när jag fick syn på den här hos Lindex.
Det är en Holly & Whyte, Elliot har haft flera av deras plagg och pyjamasar tidigare och kvalitén är kanon. Så nu har lilleman i alla fall en fin, sval, sommarpyjamas. Hoppas att fler kedjor tar efter och om du har tips på vart jag hittar kortärmade och kortbenta pyjamasar just nu får mer än gärna lämna en kommentar.
Foto: Sarah Berg

