
Det närmar sig
Åh när mamma och pappa var här igår började vi prata skidresa. Som så ofta. Det börjar ju faktiskt närma sig nu och det börjar bli dags att spika hur vi ska ta oss ner i år.
Vi gör ju det här med skidresor lite annorlunda mot de flesta andra. Vi är återvändare.
För.
Nästa år blir faktiskt mitt 23:e år på samma ställe. Förutom ett år i Avoriaz (snöbrist i Österrike), ett år i Livigno (vi kanske borde testa något annat?), ett år med för mycket studier, ett år som nyförlöst och ett år med en 1-åring har jag varit där. SEDAN JAG VAR TIO!
Så jo, det är speciellt. Den Disney-vackra byn, de perfekta skidförhållandena, närheten till alla backar och alla system vart man än befinner sig och människorna man lärt känna. Jag älskar Hinterglemm och nu börjar jag redan känna pirret inför nästa års resa. Ge mig snö och berg. NU!


2 kommentarer
marie andersson
där finns snö redan nu
Sarah
Såg det, helt underbart!